Akıllı Şehirler

cities getting better for better cities

Akıllı Şehir

Bir akıllı şehir, veri toplamak için farklı türde elektronik yöntemler ve sensorlar kullanan kentsel bir alandır. Bu verilerden elde edilen bilgiler, varlıkları, kaynakları ve hizmetleri verimli bir şekilde yönetmek için kullanılır; karşılığında, bu veriler şehirdeki operasyonları iyileştirmek için kullanılır.   Bu, vatandaşlar, cihazlar, binalar ve varlıklardan toplanan ve ardından trafik ve ulaşım sistemleri, enerji santralleri, kamu hizmetleri, su tedarik ağları, atık, suç tespiti, bilgi sistemleri, okullar, kütüphaneler, hastaneleri ve diğer toplum hizmetlerini izlemek ve yönetmek için işlenen ve analiz edilen verileri içerir.    

Akıllı Şehir Nedir?

Bir akıllı şehir, veri toplamak için farklı türde elektronik yöntemler ve sensorlar kullanan kentsel bir alandır. Bu verilerden elde edilen bilgiler, varlıkları, kaynakları ve hizmetleri verimli bir şekilde yönetmek için kullanılır; karşılığında, bu veriler şehirdeki operasyonları iyileştirmek için kullanılır.   Bu, vatandaşlar, cihazlar, binalar ve varlıklardan toplanan ve ardından trafik ve ulaşım sistemleri, enerji santralleri, kamu hizmetleri, su tedarik ağları, atık, suç tespiti, bilgi sistemleri, okullar, kütüphaneler, hastaneleri ve diğer toplum hizmetlerini izlemek ve yönetmek için işlenen ve analiz edilen verileri içerir.   Akıllı şehirler, toplum olarak önümüzdeki yıllarda yüzleşmek zorunda kalacağımız çevre sorunlarının yanı sıra artan kentleşme ile ilgili birçok soruna da çözüm getiriyor. Akıllı şehirlerin gelişimi ve zorluklarına ilişkin olarak, önümüzdeki yıllarda vatandaş katılımının ilginç bir faktör olacağına inanıyorum. Birçok hizmetin geliştirilmesi, vatandaşların iş birliğini gerektirir ve bu nedenle de insanları akıllı şehir faaliyetlerine katılmaya motive etmenin bir yolunu bulmak çok önemli olacaktır. Çünkü en iyi akıllı projeler bile vatandaşların iş birliği olmadan tam anlamıyla uygulanamaz. Bu nedenle, akıllı şehirlerin daha fazla araştırılması ve geliştirilmesi ele alındığında vatandaşların ilgi odağı olması gerekir.

Faydaları

The smart city concept integrates information and communication technology (ICT), and various physical devices connected to the IoT (Internet of things) network to optimize the efficiency of city operations and services and connect to citizens. Smart city technology allows city officials to interact directly with both community and city infrastructure and to monitor what is happening in the city and how the city is evolving. ICT is used to enhance quality, performance and interactivity of urban services, to reduce costs and resource consumption and to increase contact between citizens and government. Smart city applications are developed to manage urban flows and allow for real-time responses.A smart city may therefore be more prepared to respond to challenges than one with a simple “transactional” relationship with its citizens. Yet, the term itself remains unclear to its specifics and therefore, open to many interpretations.

Akıllı Şehir Tanımı

Çok çeşitli elektronik ve dijital teknolojilerin topluluklara ve şehirlere uygulanması. Bölgedeki yaşam ve çalışma ortamlarını dönüştürmek için bilişim ve iletişim teknolojilerinin (BİT) kullanımı. Bu tür Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin (BİT) hükümet sistemlerine yerleştirilmesi. Sundukları yenilik ve bilgiyi geliştirmek için BİT’leri ve insanları bir araya getiren uygulamaların bölgeselleştirilmesi.

Bir Demo İsteyin

Trek ile teknolojiyle tanışın
© 2021 Trek | Tüm Hakları Saklıdır
crosschevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram